Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

 

Üsküdar Bağlarbaşı’ndaki Abdülmecid Efendi Köşkü‘nde sergilenen Ömer Koç koleksiyonu eserlerine 4-5 kişilik bir grup tarafından “Laiklik bu mu?”, “Bu memleket sizin yüzünüzden bu hale geldi” bağırmaları eşliğinde saldırı düzenlendi.

“Kapı çalana açılır” ismindeki Melih Fereli ve Karoly Aliotti’nin küratörlüğünü yaptığı Abdülmecid Efendi Köşkü’nde düzenlenen sergiye saat 14.00 sıralarında gelen vandalist grup, birinci kattaki sergi alanında olay çıkardı.

Ron Mueck’e ait vandalistlerin saldırısına maruz kalan heykel.

Önünde özel güvenlik görevlisinin beklediği Ron Mueck‘e ait “Hırka Altındaki Adam” heykelinin önüne gelen grup eseri tahrip etmek istedi. Saldırıyı önlemeye çalışan güvenlik görevlisini itekleyerek yere düşüren saldırganlar diğer güvenlik görevlilerin müdahalesiyle heykelden birkaç metre uzaklaştırıldı. Bu sırada “Laiklik bu mu?”, “Bu memleket sizin yüzünüzden bu hale geldi” , “Burada bunlar sergilenemez” diye bağıran grubun etrafını köşkün güvenliğini sağlayan Tepe Güvenlik elemanları çevirdi.

Saldırganlar için emniyete bildirimde bulunan güvenlik görevlileri T24’e bugün (22 Ekim 2017 Pazar) 2. kez saldırı olduğunu söylediler. Sabah saatlerinden yapılan ilk saldırıyı düzenleyenleri polise teslim ettiklerini belirten güvenlik görevlileri, “Ancak bu tip saldırganlar serbest bırakılıyor. Bir yaptırım uygulanmıyor” sözleriyle yakındılar.

Güvenlik görevlileri, saldırganların, köşk içinde ısınma amaçlı yapılan şömine benzeri yapıyı ‘mihrap’ sandıklarını da dile getirdiler.

Takvim gazetesinin, “II. Abdülhamid Han’ın satın alıp amcazadesi son halife Abdülmecid Efendi’ye hediye ettiği tarihi köşkte sergilenen rezalet infiale sebep oldu” ifadelerinin kullanıldığı haberinin de provakasyona neden olduğu iddiaların arasında.

Kaynak: http://t24.com.tr/haber/abdulmecid-efendi-koskundeki-bienal-sergisine-saldiri,471188

 

 

 

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-01-21 06:43:54