Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Ödüllü uluslararası oyun yazarı, Galata Perform’un kurucusu Yeşim Özsoy, güvenlik nedeniyle 22. Uluslararası Tiyatro Festivali’ne III. Richard’ı oynamak üzere gelmekten son dakika vazgeçen yönetmen Thomas Ostermeier ve tiyatro topluluğu Schaubühne Berlin‘e bir eleştiri mektubu kaleme aldı. Ünlü yönetmen ve grubuna seslenerek “Savaşlar, faşizm ve terörizm artık sadece uzak ülkeleri vuran lokal bir mesele değildir. Global bir meseledir. Ve kendi şimdilik görece “güvenli” topraklarınızda saklanarak bunlardan korunamazsınız. Sizlerden daha cesur olmanızı beklerdik” diyerek ünlü topluluğun gelmeme kararını sert bir şekilde eleştirdi:

Thomas Ostermeier ve Schaubühne Berlin Tiyatrosu’na

Türkiyeli bir tiyatrocu ve vatandaş olarak Istanbul Tiyatro Festivaline katılmama kararınızı üzülerek karşılıyorum. 21. senesinde olan festival, kapalı gişe olan oyununuzu Türkiye’ye gelmekle ilgili korkularınızdan dolayı iptal etmek durumunda kaldı. Bunu inanılmaz vahşice ironik ve oynadığınız Shakespeare’in Üçüncü Richard oyununun ruhuna aykırı buluyorum.

Savaşlar, faşizm ve terörizm artık sadece uzak ülkeleri vuran lokal bir mesele değildir. Global bir meseledir. Ve kendi şimdilik görece “güvenli” topraklarınızda saklanarak bunlardan korunamazsınız.
Dahası Üçüncü Richard’ı kendi “güvenli” alanlarınızda oynamaya devam etmek her ne kadar cesur ve sert oyunlar yapsanız da ne tiyatroyu, ne hayatı ne de dünyayı daha iyi bir yer haline getirir.

Üçüncü Richard’ı korkulardan dolayı oynamamak, kralın krallığının kendi hayatınızdaki performansı gibidir. Oyunun hedef ve içeriğiyle tamamen çelişir.

Bizler, Türkiye’de sevilen ve beğenilen bir tiyatro kurum ve insanları olarak, sizlerden daha cesur ve empati içeren bir karar beklerdik. O da oyunu tam da oynanması gereken yerde oynamak olurdu.

Saygılarımla,
Yeşim Özsoy

Mektubun İngilizce versiyonu için: https://www.facebook.com/yesim.ozsoy.7/posts/10155092008532849

 

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-01-21 06:38:40