Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

23. Gezici Festival gösterimler, söyleşiler ve etkinliklerle devam ediyor. Ercan Kesal’in Gezici Festival için seçtiği adalet ve vicdan temalı üç film izleyicilerle buluştu: Öldürme Üzerine Kısa Bir Film, Satıcı, 12 Kızgın Adam. “Adaletin ne olduğunu bilemeyebiliriz ama adaletsizliğin ne olduğunu biliyoruz. Adalete, sürekli adil olma eylemi diyebiliriz.” diye sözlerine başlayan Kesal insanların kendi doğrularının şaşmaz olduğuna inanmasının, her şeyi bildiğini sanmasınının en büyük trajedimiz olduğunu vurguladı.

Yol yeni versiyonuyla izleyici karşısına çıktı

Gezici Festival, Yol’un yeniden kurgulanmış ve dijital olarak yenilenmiş versiyonunun gösterimiyle başladı. Filmin yapımcılarından Donat Keusch’un sunumuyla gerçekleştirilen gösterimde, Yol’un otuz beş yıllık yolculuğundan da bahsedildi. Keusch, Cannes Film Festivali’ne başvurduklarında festival yönetiminin filmi kısaltmalarını talep ettiğini ve o yüzden Yol’un Yılmaz Güney’in istediği haliyle festivalde gösterilemediğini belirtti. Film, Altın Palmiye kazanmasının hemen ardından elli ülkeye satıldığı için yeniden kurgu sürecinin ertelendiğini söyleyen Keusch, filmin Gezici Festival’de gösterilen versiyonunun Güney’in hayalindeki kurguya en yakın hali olduğunu belirtti.

Yapımcı, Yılmaz Güney’e filmi yeniden kurgulayacağına dair verdiği sözü anca yerine getirebildiğini, filmin eksik parçalarının toparlanmasının, yeniden kurgulanmasının ve dijital olarak yenilenmesinin altı yıllık bir sürece yayıldığını söyledi. Yol’un, Gezici Festival’deki Türkiye prömiyerine ardından birçok Avrupa ülkesinde vizyona gireceği ve önümüzdeki yıl içinde DVD ve Bluray baskılarının piyasaya sürüleceği de belirtildi.

Körfez ve Sarı Sıcak gösterildi

Emre Yeksan’ın prömiyerini Venedik Film Festivali Eleştirmenler Haftası’nda yapan ilk uzun metrajlı filmi Körfez’in gösterimi film ekibinin katılımıyla gerçekleşti. İzleyicilerin yoğun ilgisiyle karşılanan gösterimin ardından filmin yönetmeni Emre Yeksan, oyuncusu Ahmet Melih Yılmaz, yapımcısı Anna Maria Aslanoğlu ve kurgucusu Selda Taşkın seyircilerden gelen soruları yanıtladı. Fikret Reyhan’ın bol ödüllü ilk filmi Sarı Sıcak’a da seyircinin ilgisi büyüktü. Filmin ardından Reyhan izleyicilerle film üzerine bir sohbet gerçekleştirdi.

Guy Ben Ner ile söyleşi

Goethe Institut’ta İsrailli sanatçı Guy Ben Ner’in 5 filmi izleyiciyle buluştu. Gerçekleşen gösterimlerin ardından sanatçı Guy Ben Ner ile Köken Ergun arasında bir sanatçı konuşması gerçekleştirildi. T. Melis Golar küratörlüğünde hazırlanan Keşke Başka Bir Yerde Olsaydım (Guy Ben Ner) sergisi 10 Aralık’a kadar Çağdaş Sanatlar Merkezi Füreya Koral Sergi Salonu’nda devam edecek.

 

İLGİLİ HABERLER

23. Gezici Festival neden kaçırılmamalı?

GEZİCİ FESTİVAL’İN SESSİZ DİVALARI

GEZİCİ FESTİVAL’İN SESSİZ DİVALARI

“MODERNİTE BAŞARISIZ OLDU, BİLGELİĞE GERİ DÖNÜLMELİ”

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-02-22 12:58:46