Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Kesik kulağından ölümüne birçok şehir efsanesine konu olan post-empresyonist sanatçının benzeriyle yer değiştirdiği iddia ediliyor.

İskoçyalı galerici Alexander Reid, Vincent van Gogh’un en yakın arkadaşlarından biriydi. İkili birbirine o kadar benziyordu ki ressamın arkadaşını resmettiği tablolar yıllarca otoportre zannedildi. Şimdilerde, bu benzerlikten yola çıkan yeni bir kitap bildiğimiz van Gogh biyografisini adeta baştan yazıyor. Kitaba göre, her ikisi de depresyonda olan bu iki arkadaş bir Disney aile komedisini andıran bir fikirle yer değiştirdi. Van Gogh galerici arkadaşının yerine geçip başarılı bir galerici olurken, Reid kulağını kestiği ve sonunda Yıldızlı Gece gibi başyapıtlarını çizerek yaşamına son verdiği bir yola girdi.

İskoç ressam Archibald Standish Hartrick (1864–1950) 1939’da yayımlanan hatıratı A Painter’s Pilgrimage Through Fifty Years’da benzerliği şu sözlerle anlatıyor: “O kadar benzerlerdi ki, ikiz gibiydiler, ayırt etmek için yanlarına yaklaşmam gerekirdi. Giyimleri bile benzerdi.” İkilinin yer değiştirmiş olması meslekleri açısından da mümkün görünüyor. Van Gogh galerici bir aileden geliyordu, Reid de galericilikten önce resim yapıyordu. İddianın inanması en zor kısmı ise fiziksel benzerlik sağlansa da bir İskoç’la bir Hollandalı’nın kolayca yer değiştirmiş olması.

Alexander Reid’in yaşlılığı, National Library of Scotland

“Ciddiye alınmasına gerek yok”

Komplo teorisinin sahibi Sotheby’s’in uluslararası empresyonizm ve modern sanat uzmanı Philip Hook’un imzasını taşıyan, 31 Ekim’de piyasaya çıkacak Rogue’s Gallery: The Rise (and Occasional Fall) of Art Dealers, the Hidden Players in the History of Art adlı kitap. Kitaba göre, ağır depresyon etkisindeki iki arkadaş birlikte intihar etmeyi düşünürken yüksek alkollü bir gecenin sonunda daha iyi bir fikir buluyor: Birbirlerinin yerine geçmek!

Kitabın yazarı Philip Hook ise yarattığı komplo teorisinin ciddiye alınmaması gerektiğini, sadece benzerlikten yola çıktığını söylüyor. Zaten elinde bu teoriyi doğrulayacak somut bir kanıt da yok.

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-01-21 06:52:35