Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

 

Kusama’nın “Sonsuzluk Odaları” geçtiğimiz hafta New York’a geldi ve beklenen çılgınlıkta bir ilgiyle karşılaştı. Serginin en dikkat çekici yanıysa sanatçının Sonsuzluk Odası içine yerleştirdiği Sonsuzluk Odası’ydı…

Asya’dan Avrupa’ya, Güney Amerika’dan ABD’ye kadar sansasyon yaratan Sonsuzluk Odaları, ziyaretçilerin sadece bakıp çıkacağı enstalasyonlar olmanın ötesine geçerek onlara bir deneyim de vadediyor. Belki insanları Instagram’de çılgınca paylaşım yapmaya sürükleyen de bu deneyim zaten. Ancak Yayoi Kusama’nın ayna ve yansımalara olan tutkusunun sınıf atlamış versiyonuna New York’lular David Zwirner’da şahit olma şansını yakalıyor. Sonsuzluk Odası’nın içine yerleştirilen yine aynalı bir kolonun deliklerinden bakanlar sonsuzluğun içinde yeni bir sonsuzluğu keşfediyor. Yani Inception filminin rüyalar içinde yarattığı rüyayı Kusama sanat içinde yaratıyor. Bu yeni oda sanatçının daha önce dikkatsizliklere uğrayan odalarına göre daha büyük olsa da, giderseniz, siz yine dikkatli olmayı ihmal etmeyin.

Yayoi Kusama, INFINITY MIRRORED ROOM: LET’S SURVIVE TOGETHER, 2017, David Zwirner, (Sarah Cascone)

Yayoi Kusama, INFINITY MIRRORED ROOM: LET’S SURVIVE TOGETHER, 2017, David Zwirner, (Sarah Cascone)

Yeni odalar bir haftada monte edildi

İlk kez görücüye çıkan yeni bir oda daha sergide: LONGING FOR ETERNITY (Sonsuzluğu Özlemek). Yine bir deliklerin içinden bakılan odada ışık oyunları, değişen renkler ve sonsuz bir desen örgüsü yer alıyor.

Yayoi Kusama, INFINITY MIRRORED ROOM: LET’S SURVIVE TOGETHER, 2017, David Zwirner, (Sarah Cascone)

Yeni enstalasyon için Kusama’nın ekibi Japonya’dan New York’a geldi ve serginin başlayacağı günün ilk saatlerine kadar gerekli düzenlemeleri yapmak için çalıştılar.

Yayoi Kusama, With All My Love For The Tulips, I Pray Forever, 2011

2 Kasım’da başlayan “Yayoi Kusama: Festival of Life” 16 Aralık’a kadar sürecek.

Yayoi Kusama, Yayoi Kusama: Festival of Life, David Zwirner, New York, 2017

İLGİLİ HABERLER

YAYOI Kusama’nın sonsuz dünyaları

SELFIE çekmeye çalışırken Kusama’nın balkabağını kırdı

Tokyo’ya Yayoi Kusama Müzesi açılıyor

Benekler Kraliçesi: Yayoi Kusama

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-01-21 06:55:59