Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Avrupa’nın önde gelen sanat galerisi Schirn Kunsthalle Frankfurt’un düzenlediği ve 600 eserin katıldığı barış temalı uluslararası logo yarışmasını, tasarımcı L. Bekata Özdikmen kazandı.

1 Temmuz-24 Eylül 2017 tarihleri arasında Barış temalı bir sergi gerçekleştirecek olan SchirnKunsthalle Frankfurt Galerisi, bu sergiyle bağlantılı olarak, uluslararası katılıma açık bir logo tasarım yarışması düzenledi. Barışın dinamiklerinin günümüzde oldukça değişmesi ve barışın sürdürülebilirliği konularından esinle barış ile ilgili yeni bir logo fikrini odağına alan yarışmaya tüm dünyadan 600 eser katıldı.

Marina Abramović, (Sanatçı) Bri+a Thie (Sanatçı) Konstanin Grcic (Tasarımcı), Eike König (Tasarımcı), Tilmann Röder‘den (Max Planck, Uluslararası Barış Vakfı Müdürü) oluşan seçici kurul, yarışmanın sonucunda, 600 eser arasından iki çalışmayı birinci ilan etti. Türk tasarımcı L. Bekata Özdikmen ile Alman tasarımcı Paul Müller’in birbirlerinden bağımsız olarak, tasarladıkları logoları; yalınlık, evrensellik ve kolay üretilebilirlik kriterleri doğrultusunda birinci seçildiler.

L. Bekata Özdikmen, mavi rengin berrak ve temiz bir dünyayı temsil edişi, dairenin ise bütündilleri, dinleri, etnik kimlikleri ve anlayışları kucaklayan ve onlara birlikte yaşam alanı sunan dinamik bir form oluşundan hareketle yeni barış logosunu tasarladı. Müller’in tasarımının esin kaynağı ise Dünya’nın 1990 yılında insansız uzay aracı Voyager1’den çekilmiş fotoğrafı oldu.

L. Bekata Özdikmen, logosu hakkında ayrıca şunları söyledi: “Yaşadığımız dünya, özlediğimiz barıştan uzak, her an patlamaya hazır bir bomba kıvamında. Ben yerküremizin grafik halini çizdim, en basit haliyle; yuvarlak ve mavi! Ülkelerin sınırlarından arındırılmış, benim diyemeyeceğimiz kadar büyük, ama hepimizin sahiplenmesi gereken misafir olduğumuz ve barış içinde yaşamayı umduğumuz gezegenimizi… Bu nedenle en dinamikform daire; içinde yaşadığımız dünyayı, mavi; temiz dünyayı ve barışı anlatmak için yeterli.”


L. Bekata Özdikmen kimdir?

1965 yılında doğdu. Marmara Üniversitesi Grafik bölümünden mezun oldu. Türkiye’nin önde gelen reklam ajanslarında sanat yönetmeni olarak görev yaptı, Ulusal ve uluslararası birçok ödül kazandı. 1999-2016 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak tasarım dersleri verdi. 2004 yılında kurduğu tasarım ofisi Buji’de farklı markalara tasarım hizmeti sunmakta ve Marmara Üniversitesi Grafik bölümünde öğretim görevlisi olarak ders vermektedir.

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2017-12-16 03:13:03