Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

New York’taki Yahudi Müzesi (Jewish Museum) küratör Jens Hoffmann’ın dahil olduğu tüm projeleri durdurma kararı aldı. Kararın arkasında müze çalışanlarının Hoffman’a yönelttiği cinsel taciz iddiaları var.

2011 sonbaharında düzenlenen 12. Uluslararası İstanbul Bienali’nde Adriano Pedrosa ile birlikte küratörlük yapan Jens Hoffmann, 2012’den 2016’ya kadar da Yahudi Müzesi’nde sergiler ve programlar genel müdürü yardımcısı olarak çalışıyordu. Geçtiğimiz hafta ise küratörün Front International: Cleveland Triennial for Contemporary Art’taki eş sanat direktörlüğü görevinden ayrıldığı ortaya çıktı. Hoffman sanatsal fikir ayrılığı ve iş yoğunluğu gibi bahaneler öne sürerken Front International konuyla ilgili bir açıklama yapmadı. Kurum, Yahudi Müzesi’nin soruşturma süresince Jens Hoffmann’ın yer aldığı projeleri askıya alma duyurusunun ardındansa sadece yorum yapmayacaklarını belirtti.

Honolulu Bienali de görevine son verdi

İddialar nedeniyle Honolulu Bienali de Jens Hoffmann ile ilişkisini kesti. Hoffmann bienalin 2019 edisyonunun küratörlüğünü yapacaktı.

Museum of Contemporary Art Detroit (Detroit Çağdaş Sanat Müzesi) Genel Müdürü Elysia Borowy-Reeder ise iddiaların ardından 4 yıl boyunca Hoffmann ile birlikte çalıştıklarını ve şimdiye kadar hiçbir sorun yaşamadıklarını dile getirdi.

Hoffmann’ın avukatı ise Yahudi Müzesi’ndeki iddiaların yargıya taşındığını doğruladı ancak iddiaların içeriğinin kendilerine bildirilmediğini ifade etti.

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-02-22 12:51:55