Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

İlk romanı Küçük Şeylerin Tanrısı ile dünya çapında tanınan Arundhati Roy yeni kitabının gelecek yıl çıkacağını duyurdu.

Arundhati Roy 1997’de ilk ve tek romanı Küçük Şeylerin Tanrısı ile İngiltere’nin en saygın edebiyat ödülü olan Booker’ı almış ve bu ödülü kazanan ilk Hint kadın olmuştu. Sokaktaki İnsanın İmparatorluk Rehberi, Ya Çek Defteri ya Cruise Füzesi adlı kitapların da yazarı olan Roy, yıllardır siyasi konularda yazmayı tercih ediyordu.

Yazar aradan geçen 20 yılda kurgu janrı dışında ABD’nin Irak’ı ve Afganistan’ı işgalinden Hindistan’ın nükleer denemelerine kadar farklı konularda yazsa da edebiyat dünyasına yeni bir romanla geri dönüyor. The Ministry of Utmost Happiness (Azami Mutluluk Bakanlığıadını taşıyacak yeni roman 2017’de raflarda yerini alacak. Roy’un menajeri David Godwin The Guardian’a verdiği röportajda 20 yıllık araya değeceğini söyledi.

2002’de Lanan Kültürel Özgürlük Ödülü, 2004 yılında Sydney Barış Ödülü’nü kazanan Roy, 2005’de Irak Dünya Mahkemesi adlı küresel girişim nedeniyle İstanbul’da bulunmuş, 2015’te Prospect dergisi tarafından dünyanın önde gelen düşünürleri anketinde altıncı sırada yer almıştı.

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-02-20 01:25:46