Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Kapoor’un dünyanın en koyu siyahı unvanıyla tescil edilen Vantablack renginin haklarını alarak başlattığı savaşta üçüncü perde başladı. Sanatçı yeni çıkan iki rengi daha kullanmaktan men edildi.

Her şey Anish Kapoor’un karaların en karası Vantablack’in tüm haklarını satın almasıyla başladı. Birçok sanatçı onu sözlü bir şekilde eleştirirken kendisi gibi İngiliz sanatçı Stuart Semple dünyanın en pembe pembesini yarattı ve rengi Kapoor haricindeki herkesin kullanımına açtı.

En yaldızlı yaldız, en mat siyah gibi birçok renk üretip bunları da Kapoor’a yasaklayan Semple’ın yeni renkleri ise renk değiştiren gökkuşağı boyaları… Ve tabii ki bu iki renk de dünyada sadece bir kişiye yasak. Semple’ın bu hamledeki amacı ise ilk seferlerden farklı. Sanatçı bu kez sadece Kapoor’dan onun komşularına destek olarak intikam alıyor. Kapoor’un Camberwell, Londra’daki stüdyosuna yapılacak çıkıntının ışıklarına ve manzaralarına mal olacağını iddia eden komşular imza kampanyası başlatmakla kalmayıp, Semple’dan yardım isteyince o da komşulara bu renklerle destek vermek istemiş.

Renklerden Shift, altından bile pahalı, likit kristal yapıda bir boya ve Semple’ın mat Black 2.0’sunun üzerinden kullanılmak üzere dizayn edilmiş. İkinci renk ise Phaze. Bu renk Semple’ın en pembe pembesiyle Purple Haze adlı renklerinin karması.

Kapoor’a göre bu protesto reklam amaçlı

Anish Kapoor’un temsilcileri bu durumun sanatçının kullanıldığı bir reklam kampanyasına dönüştürüldüğünü ve konuyla ilgili hukuki işlem başlatılacağını söylerken, Stuart Semple ise sanat camiasının kendisiyle dayanışma içinde olduğunu ve destek gördüğünü dile getiriyor.

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-01-21 06:40:31