Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Metot oyunculuğunun üstatlarından Harvey Keitel, 53. Uluslararası Antalya Film Festivali kapanış gecesinde Yaşam Boyu Başarı Ödülü alacak.

Türkiye’nin en köklü film festivali, 23 Ekim akşamı sinemaseverlere unutulmaz bir geceyle veda etmeye hazırlanıyor. Açılış töreninde olduğu gibi kapanış gecesi de dünyanın sinema yıldızlarına ev sahipliği yapacak, “Taksi Şoförü”, “Ucuz Roman”, “Piyano”, “Ulis’in Bakışı” ve daha pek çok filmdeki unutulmaz performansıyla sinema tarihinde yer edinen Harvey Keitel‘la…

Stella Adler ve Lee Strasberg ile oyunculuk çalışan Keitel, Martin Scorsese’nin, 1967 tarihli ilk filmi “Who’s That Knocking at My Door”da, JR rolü için seçildi. Keitel ile Scorsese’nin bu filmle başlayan iş birliği, sonraki yıllarda da devam etti. 1973 tarihli “Mean Streets”te muziplikle ağırbaşlılık arasında gidip gelen bir karakterin içini başarıyla dolduran Keitel, ertesi yıl “Alice Doesn’t Live Here Anymore” ile yine Scorsese’nin objektifindeydi. 1976’da bir sinema kültüne dönüşen Altın Palmiye ödüllü “Taksi Şoförü”nde (Taxi DriverRobert de Niro ve Jodie Foster ile çalıştı.

Bir yıl sonra ise Scorsese’nin yolu Ridley Scott ile kesişti. İkilinin iş birliğinin ilk örneği, “Düellocular” (The Duellists) oldu. Napolyon Fransa’sında yıllar boyu süren düellonun taraflarından birini Harvey Keitel, diğerini ise David Carradine’ın kardeşi Keith Carradine canlandırıyordu.

1477145316_harvey_keitel_3

Usta yönetmenlerin favorisi

1980 tarihli “Ölümü Beklerken” (La Mort En Direct) filminde, bir başka usta yönetmen, Bertrand Tavernier ile çalıştı. Bu yıl festivalde Anısına bölümünde yad edilen Ettore Scola’nın, 1982 tarihli “Varennes Geceleri” (That Night in Varennes) dramında Marcello Mastrioanni ile rol alan Keitel, 1988’de bir kez daha Scorsese ile çalıştı. Nikos Kazancakis’in romanından uyarlanan “The Last Tempatation of Christ”ta sadık havari Judas’ı canlandırdı. 1991’de bir başka Keitel ve Scott ortaklığı olan Oscarlı “Thelma & Louise” filminde rol alan Keitel, 90’lar boyunca da “Rezervuar Köpekleri” (Reservoir Dogs), “Ucuz Roman” (Pulp Fiction), “Günbatımından Şafağa” (From Dusk Till Down) gibi filmlerle Quentin Tarantino’nun vazgeçilmez isimlerinden oldu.

1991’de “Bugsy”deki rolüyle Oscar’a aday gösterilen oyuncu, 1995 yapımı “Smoke” filmindeki performansıyla Berlin’de Jüri Özel Ödülü kazandı. Keitel; Oscar’lı yönetmen Jane Campion’ın, Altın Palmiye kazanan filmi “Piyano” (The Piano), Yunan sinemacı Theo Angelopoulos’un “Ulis’in Bakışı” (Ulysses’ Gaze) ve Macar yönetmen Istvan Szabo’nun “Taraf Tutmak” (Taking Sides) filmlerinde yer aldı.

Son yıllarda yine Oscarlı Wes Anderson’ın yönettiği “Büyük Budapeşte Oteli” (Grand Budapest Hotel) ve Paolo Sorrentino imzalı “Gençlik” (Youth) gibi başarılı projelerde çalışan Keitel’ın, vizyona çıkmak üzere bekleyen altı projesi var. Gelmiş geçmiş en iyi metot oyuncuları arasında gösterilen Keitel, halen Al Pacino ve Ellen Burstyn ile birlikte Actors Studio’nun eş başkanlığını sürdürüyor.

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-02-22 12:53:40