Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

“Ben tiyatroya açılan bir pencereyim, tiyatroya bakmanın ve onu yaşamanın yollarından biri. Tam ortasında adına tiyatro dediğimiz nesnenin boy gösterdiği sahneye açılan pencerelerden biri.”

“Adımın yanına hangi şehri yazmalı? Beyrut? Ottowa? Chambéry? Toulouse? Avignon? Paris? Bilmiyorum”

Wajdi Mouawad 

21. İstanbul Tiyatro Festivali, son yılların önemli tiyatro insanlarından yazar, yönetmen ve oyuncu Wajdi Mouawad’ın Yalnız oyununu İstanbullu tiyatroseverlerle buluşturuyor.

Denis Villeneuve yönetmenliğindeki sinema uyarlaması Kanada’nın 2011 yılı Oscar adayı olan, aynı yıl İstanbul Film Festivali’nde gösterilerek Türkiye’de de büyük ilgi gören İçimdeki Yangın (Incendies) oyunun yaratıcısı, Paris’teki La Colline Ulusal Tiyatrosu’nun sanat direktörü Wajdi Mouawad, hem yazıp yönettiği hem de tek başına oynadığı Yalnız ile ilk kez 21. İstanbul Tiyatro Festivali’ne konuk oluyor. 2008’de Fransa’da prömiyerini yaptıktan sonra NAC ve Montreal Théatre d’Aujourd’hui gibi festivallerde yoğun ilgi gören, Avignon Festivali’nin favorilerinden biri olan Yalnız, derin olduğu kadar renkli ve sinematik, tek kişilik bir oyun.

Yalnızlığın değişik yüzleri

Oyunda, tez savunma aşamasındaki Montrealli öğrenci Harwan, gece St. Petersburg’daki Hermitage Müzesi’nin bir odasında kilitli kalıyor. İki bin yıldan uzun sürecek bu gece, Harwan’ın içinde var olan onlarca şeyin arasında unutulup gitmiş anadilinin başucunda son buluyor. Yalnız, adından da anlaşılacağı gibi, bütün öfkesi, şüpheciliği, başkaldırısı ve yaratıcılık potansiyeliyle yalnızlığın değişik yüzlerini konu edinen bir oyun. Çocukluğu Lübnan’da geçen, şu anda ise Fransa’da yaşayan Wajdi Mouawad, oyunuyla her şeyin yabancı bir dilde işlediği yaşantısında anadilinin akıbetini arıyor.

Yalnız, 23 Kasım Perşembe, 24 Kasım Cuma, 25 Kasım Cumartesi akşamları saat 20:30 gösterimleriyle Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde olacak. 

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-02-22 13:01:44