Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Pera MüzesiBana Bak! sergisi kapsamında Bölünmüş Benlik film programını sunuyor. Adını İskoç psikiyatrist Ronald David Laing’in ilk kitabından alan seçkide Laing’in çalışmaları ve yaşamına vurgu yapan çarpıcı film, belgesel ve video çalışmalarına yer verilirken, benlik ve kimlik kavramları tartışmaya açılıyor.

7 Şubat – 4 Mart tarihleri arasında Pera Film‘de gerçekleşecek film programı, kimlik, temsil ve görenek kavramlarının beyazperdedeki yansımalarına odaklanıyor. Özellikle psikiyatri konulu filmleri mercek altına alan seçkide son 50 yıldan dokuz film öne çıkıyor:

Sığınak (Asylum)

Yönetmenliğini Peter Robinson’ın üstlendiği 1982 yapımı Sığınak (Asylum), “akıl rahatsızlığı” çeken bireylerin birbirleri ile etkileşimlerini incelerken, “deliliğin” her ne kadar ıstıraplı da olsa sosyal açıdan olumlu sonuçlar da doğurabileceği konusunda saptamalar içeriyor.

Siz Eskiden R.D. Laing Miydiniz? (Did You Used to be R.D. Laing?)

R.D.Laing’in yaşamından öyküler barındırırken, hastalarının deneyimlerinden de yararlanıyor. Kirk Tougas ve Thomas Shandel’in yönetmenliğini yaptığı film aynı zamanda Laing’i bir dizi konferans ve seminerde takip eden bir yapım olarak öne çıkıyor. R.D. Laing’in ‘Düğümler’ini Filme Okumak (Reading Film from ‘Knots’ by R.D. Laing), İskoç psikiyatristin Düğümler kitabından sayfaların, yönetmen David Lamelas tarafından filme çekilmesinden oluşuyor.

Aile Hayatı (Family Life)

Asi kızları ile baş etmeye çalışan orta sınıf bir anne babanın öyküsünü anlatan, David Mercer imzalı Aile Hayatı (Family Life), şizofreninin bir beyin hastalığından ziyade psikolojik sendrom olduğuna inanan psikiyatrist R.D. Laing’in kuramlarını destekliyor.

Morvern Callar

Alan Warner’ın 1995 tarihli romanından uyarlanan Morvern Callar, genç bir kadının sevgilisinin ani intiharını kendi özgürlüğüne kavuşmak amacıyla değerlendirmesini işliyor. David Lamelas yönetmenliğindeki film, hikâyesi yanı sıra atmosferiyle de dikkat çekiyor.

Kevin Hakkında Konuşmalıyız (We Need to Talk About Kevin)

Kevin Hakkında Konuşmalıyız (We Need to Talk About Kevin), bir anne ile büyüdüğünde seri katile dönüşen oğlu arasındaki ilişkiyi ele alıyor. İskoç yönetmen Lynn Ramsay tarafından beyazperdeye uyarlanan bu psikolojik gerilimin müzikleri ise Radiohead’den Johnny Greenwood imzası taşıyor. 

Neon Şeytan (The Neon Demon)

Moda dünyasının acımasız yüzünü genç model Jesse’nin hikâyesi üzerinden görselleştiren korku filmi Neon Şeytan (The Neon Demon)’ın yönetmen koltuğunda Nicolas Winding Refn oturuyor. 

Plaj Fareleri (Beach Rats)

Plaj Fareleri (Beach Rats), Brooklyn sokaklarında yaşayan Frankie’nin kimliğini sorgulamasını ve kendini keşfetme çabasını konu alıyor. Yönetmen Eliza Hittman, filmde karakter tahliline ayrı bir derinlik kazandırıyor. 

Kutsal Geyiğin Ölümü (The Killing of a Sacred Deer)

Kutsal Geyiğin Ölümü (The Killing of a Sacred Deer) başarılı bir cerrah ve babasının boşluğunu onunla doldurmaya çabalayan bir ergen etrafında dönüyor. Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos’un The Lobster’dan sonra İngilizce çektiği bu ikinci film, aile, suçluluk duygusu ve sınıf ayrımı gibi kavramları içeriyor.

 

Pera Film’in Bölünmüş Benlik adlı programı, 07 Şubat – 04 Mart 2018 tarihleri arasında ücretsiz izlenebilir.

 

Gösterim Programı

7 Şubat Çarşamba

19:00 Siz Eskiden R.D. Laing Miydiniz? (92’)

Did You Used to Be R.D. Laing?

 

10 Şubat Cumartesi

14:00 Aile Hayatı (108′)

Family Life

 

11 Şubat Pazar

14:00 Morvern Callar (97’)

 

16:00 Kevin Hakkında Konuşmalıyız (112′)

We Need to Talk About Kevin

 

16 Şubat Cuma

19:00 Kutsal Geyiğin Ölümü (121′)

The Killing of a Sacred Deer

 

21:00 Neon Şeytan (118′)

The Neon Demon

 

17 Şubat Cumartesi

16:00 Siz Eskiden R.D. Laing Miydiniz? (92’)

Did You Used to Be R.D. Laing?

 

18:00 Kevin Hakkında Konuşmalıyız (112′)

We Need to Talk About Kevin

 

18 Şubat Pazar

18:00 Neon Şeytan (118′)

The Neon Demon

 

23 Şubat Cuma

19:00 Aile Hayatı (108′)

Family Life

 

21:00 Plaj Fareleri (98′)

Beach Rats

 

2 Mart Cuma

19:00 R.D. Laing’in ‘Düğümler’ini Filme Okumak (15’) + Sığınak (95’)

Reading Film from ‘Knots’ by R.D. Laing + Asylum

 

3 Mart Cumartesi

14:00 Plaj Fareleri (98′)

Beach Rats

 

16:00 Morvern Callar (97’)

 

18:00 R.D. Laing’in ‘Düğümler’ini Filme Okumak (15’) + Sığınak (95’)

Reading Film from ‘Knots’ by R.D. Laing + Asylum

 

4 Mart Pazar

16:00 Kutsal Geyiğin Ölümü (121′)

The Killing of a Sacred Deer

 

İLGİLİ HABERLER

!f İstanbul’un kaçırılmayacak filmleri!

Bu portreler “Bana Bak!” diyor

Yılın en iyi müzik filmleri !f İstanbul’da

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-02-22 13:05:14