Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

ArtReview’nün çağdaş sanat dünyasında yılın en etkili isimlerini seçtiği “en güçlü 100” listesinin başında ilk kez bir kadın var: Almanyalı yönetmen, yazar ve kuramcı Hito Steyerl

Steyerl sanat piyasasını gücünden korkmayan, güçlü politik duruşa sahip bir isim. 16 yıldır çağdaş sanatın içinde, geçtiğimiz yıl aynı listede 7’inci sıradaydı. Bu yıl ise 20 kişilik jürinin karırı ile zirveye çıktı ve Londra’daki Serpentine Galleries’de Hans-Ulrich Obrist küratörlüğünde en iyi yeri hak etti.

Hito Steyerl ciddi araştırmaların ürünü büyük heykeller, yerleştirmeler ve videolar yapıyor. Bu yıl işleriyle 10 yılda bir yapılan Skulptur Projekte Münster’de ve Buenos Aires, Kopenhag, Düsseldorf, Gwacheon, Helsinki, New York, São Paulo, Turin ve Viyana’daki sergilerde yer aldı. Henüz adını çağdaş sanatla ilgisi olmayanların dahi bildiği şöhrette bir isim olmasa da o basamakları hızla tırmanıyor.

ArtReview’den Oliver Basciano sonuca şaşırmayanlardan. Editör, sanatçının yaratıcı yanının yanı sıra çalışma biçimi, disiplini ve yönetici kabiliyetiyle de genç sanatçılara örnek olması gerektiği görüşünde.

Popüler isimler listede geriledi

Listede çevre bilincine yönelik çalışmalarıyla tanınan Fransız sanatçı Pierre Huyghe ikinci olurken, Brexit ve Almanya’nın radikal muhafazakar partisi AfD’ye dair işleri ile öne çıkan Turner ödüllü Wolfgang Tillmans onbirinci oldu. Venedik’teki iki devasa sergisiyle dikkat çeken Damien Hirst listeye giremedi. Çağdaş sanatın tanıdık isimlerinden Jeff Koons 54’üncü, Yayoi Kusama 55’inci, Marina Abramovic ise 89’uncu olabildi. Ai Weiwei 13’üncü, documenta 14 küratörü Adam Szymczyk de 4’üncü sıraya geriledi.

İLGİLİ HABERLER

Çağdaş Sanatın En Etkin 100 İsmi

Venedik’te DamIen HIrst Çıkartması

Çağdaş sanatın en etkin 10 ismi

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-01-21 06:44:50