Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Cappadox festivali 6 güne uzatılan 2018 versiyonuyla yine müzik, çağdaş sanat, gastronomi ve açık hava disiplinlerini bir araya getirecek. Yerel ve ulusal yaratıcıları, tüm dünyadan katılımcılarla buluşturacak. Festivalin bu yılki teması ise “Sessizlik” olacak.

Kapadokya‘nın benzersiz coğrafyasında katılımcıları sessizliği duymaya davet eden Cappadox 2018, 14–19 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek.

Cappadox’un çağdaş sanat programının küratörlüğünü üstlenen Fulya Erdemci ve Ilgın Deniz Akseloğlu (yardımcı) her yılın temasını da çağdaş sanat disiplininden hareketle belirliyor. Bu sene çağdaş sanat programı John Cage’in, rastlantısal müziğinde zamansallığı inşa ederken sessizliği tam da merkeze oturttuğu yaklaşımından ilham alıyor.

“Sessizlik” performansın ta kendisi

Cage, bu yaklaşımını, 1952’de çığır açan performansı 4’33” (4 dakika 33 saniye) ile radikal bir noktaya taşıyor. Dinleyiciler, “mutlak” sessizlik içinde konser salonunda oturmuş Cage’in yeni bestesinin dünya prömiyerini beklerlerken, çıkardıkları istemsiz sesler bestenin kendisini oluşturur. Sessizlik, genellikle, bir performansın başını veya sonunu belirler, ancak 4’33” ’de, performansın ta kendisidir.

 

İLGİLİ HABERLER

Cappadox’un en iyileri ve en kötüleri

Distopik filme ütopik karşılık: Cappadox

Kapadokya mirasına ve manzarasına bakmak

 

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-01-16 21:13:57