Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Bugüne kadar Leonardo da Vinci’nin stüdyosuna atfedilen bir portrenin Mona Lisa’nın taslağı olduğu düşünülüyor.

La Gioconda veya La Joconde adlarıyla da bilinen eserin taslağı olduğu iddia edilen “La Joconde nue” (Çıplak Gioconda) Paris’in 50 kilometre kuzeyindeki Musée Condé’de yer alıyor. Aumale Dükü Orleans’lı Henri’nin arşivinde yer alan ve Fransız hükümetine evinde sergilenmesi koşuluyla bıraktığı eser 1862’den beri oradaydı. Ancak Leonardo’nun 2019’daki 500’üncü ölüm yıldönümüne dair anmada yer almak üzere Louvre’a getirildi. Burada onarım için incelenirken okuluna ait olduğu düşünülen resmin en azından bir kısmının Leonardo da Vinci’nin kendisi tarafından çizildiği ortaya çıkarıldı.

Poz aynı

Le Figaro’da yer alan iddiaya göre, La Joconde nue’nün, Mona Lisa ile kesişen bir biçimde 1514 ila 1516 tarihleri arasında yapıldığı tespit edildi. Condé küratörü Mathieu Deldicque, portrenin bir yağlı boya tablonun eskizi olduğunu, bu tablonun da Mona Lisa olduğunu söylüyor. Deldicque, kanıt olarak ise her iki resimdeki pozun, ellerin duruşunun ve ifadenin neredeyse aynı olmasını gösteriyor.

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2017-12-15 23:17:34