Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Haklarının Anish Kapoor’a verilmesi sanat dünyasında büyük tepki çekse ve Kapoor’un “persona non grata” ilan edilmesine neden olsa  da dünyanın en koyu karası Vantablack bu kez olimpiyatlarla gündemde…

Güney Kore’nin Pyeongchang şehrinde gerçekleşen 2018 Kış Olimpiyatları’nda bir bina karanlığıyla göz alıyor. Photoshop ile manzaradan çıkarılmış bir dikdörtgen prizmayı andıran bu yapı aslında uzay çalışmalarında keşfedilen sonsuz karanlıktaki Vantablack adlı rengin mimarideki ilk kullanım örneği. İngiliz mimar Asif Khan tarafından tasarlanan Olimpiyat Parkı içindeki Hyundai Pavyonu 10 metre yüksekliğinde devasa bir algı yanılması.

Tamamen Vantablack ile giydirilen ve kara deliği andıran tasarım yaklaştıkça insanı yutacak kadar kendine çekiyor. Bunun sebebi ise yüzde 99.96 oranında ışığı emme yeteneğine sahip pigmentin kapladığı alanın boyutlarını ortadan kaldırarak düz (iki boyutlu) göstermesi. Duvarlarından sarkan ışıklar ise yıldızlı bir gökyüzü ilüzyonu yaratıyor.

Art Newspaper’a konuşan Khan, tasarımının neno-materyal devriminin başlangıcı olduğunu ve bu teknolojinin kullanımının şu ana kadar olduğu gibi sadece sanat ve mimari ile sınırlı kalmayacağını söylüyor.

Hyundai Pavyonu’nun içi dışarıdan gözüktüğünün aksine tamamen beyaz ve aydınlık olarak tasarlanmış.

İLGİLİ HABERLER

Dünyanın en karanlık materyali Anish Kapoor’un tekelinde mi?

ANISH Kapoor’a “kara” haber

ANISH Kapoor’a en pembe yasağı

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-02-22 13:05:19