Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

İtalya’nın Bologna şehrinde yer alan 16 yüzyıldan kalma Neptün heykeli Facebook’un gazabına uğradı. Facebook yönetimi Piazza del Nettuna’da yer alan heykelin yukarıdaki fotoğrafını “çıplak” ve “müstehcen” olduğu gerekçesiyle sansürledi.

Her şey yerel yazar Elisa Barbari’nin Neptün’ün yer aldığı fotoğrafı Bologna’yı anlattığı yazısının Facebook reklamı için kullanmak istemesiyle başladı. Verdiği reklam Facebook kurallarına uymadığı, eğitim ya da sanatsal amaçlar için dahi olsa bu tarz görüntülerin kullanılamayacağı uyarısıyla engellendi. Yazarsa Telegraph’a verdiği röportajda “Şehri temsil eden bir heykel sadece çıplak olduğu için nasıl engellenebilir ki?” diye sordu.

Flemenk heykeltıraş Jean de Boulogne (İtalyanların ona verdiği adla Giambologna) tarafından 1560’ta yapılan Neptün neredeyse 500 yıldır Bologna’nın merkezindeki Piazza del Nettuna’da duruyor.

Paolo Carboni/Creative Commons

Paolo Carboni/Creative Commons

Facebook’un ilk sansürü değil

Konuyla ilgili açıklama yapan Facebook sözcüsü ise uygulamanın tamamen bir yanlışlık olduğunu, bazı vakalarda yanlışlıkla ilanların reddedilebildiğini söyledi.

Editörün notu: Facebook’un bu konuda doğruyu söylemediğini kendi tecrübelerimize dayanarak söyleyebiliriz. Şu ana kadar reklam görselinde kullanmak istediğimiz birçok sanat eseri Facebook Ads tarafından çıplak ve müstehcen olduğu gerekçesiyle reddedildi. Üstelik cinsel organların dahi yer almadığı nü fotoğraf ve heykeller bile bu sansüre uğradı ve uğramaya devam ediyor.

 

Tutku Bulutbeyaz’dan Facebook sansürüne bol “like”

Facebook Danimarka’nın simgesini sakıncalı buldu

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2017-12-16 03:21:47