Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Almanya İçin Alternatif Partisi’nin (AfD) üyelerinden Björn Höcke bir konuşmasında Nazilerin öldürdüğü Avrupa Yahudileri için başkent Berlin‘e dikilen soykırım anıtını “utanç verici” bulduğunu, dünyada başka bir örneğinin yer almadığını söylemişti. Aşırı sağcı, İslam düşmanı ve antisemitik söylemleriyle tanınan politikacının evinin önüne protesto olarak Berlin’deki anıtın minyatür bir replikası kuruldu.

Thüringen Eyalet Parlamentosu’nda AfD’nin fraksiyon başkanı olarak görev yapan siyasetçinin Bornhagen’daki evinin baktığı arsada artık Berlin’deki anıtı hatırlatan 24 beton sütun yer alıyor. Björn Höcke’ye tepki olarak evinin yanındaki araziyi kiralayan ve buraya anıtı kuran “Siyasi Güzellik Merkezi” (Zentrum für Politische Schönheit) isimli bir sanatçı kolektifi.

“Manzaranın tadını çıkar Höcke”

Arsayı 5 yıllığına kiralayan ve sadece 12 saatte halktan gelen yardımlarla projeyi finanse eden kolektifin başkanı Philipp Ruch, Höcke’yi kastederek, “Her gün pencereden baktığında gördüğü manzaranın tadını çıkarsın” dedi.

Höcke, Siyasi Güzellik Merkezi”ni protesto yüzünden terör örgütü olmakla suçlarken, kasabanın yerlileri de negatif bir ilginin odağı olmaktan memnuniyetsizler. Kolektif ise aldığı isimsiz tehditler yüzünden alanı terketti ancak replika anıt polis tarafından korunmaya devam ediyor.

Protestocular bir şartla anıtı yıkmayı ve siyasetçinin manzarasından çıkmayı kabul ediyor: Höcke’nin Berlin’deki orijinal anıtın önünde diz çökmesi ve bağışlanmayı dilemesiyle…

 

İLGİLİ HABERLER

Soykırım Anıtı’ndan şoke edici SELFIELER

 

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-01-16 21:24:22