Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Yolocaust” İsrailli hicivci ve yazar Shahak Shapira’nın projesi. Shapira, Berlin’deki Soykırım Anıtı’nda çekilen selfieleri Facebook, Instagram, Tinder ve Grindr’dan topluyor. Elindeki görselleri Nazi kamplarında çekilmiş arşiv fotoğraflarıyla montajlayarak şoke edici yeni medyalar yaratıyor.

Avrupa’nın öldürülen Yahudilerine saygı için yapılan anıtı günde 10 bin kişi ziyaret ediyor. Lahiti andıran 2711 adet beton tabladan oluşan Soykırım Anıtı 19 bin metrekarelik geniş bir alana yayılıyor. Gelenler burada komik fotoğraflar çekiyor, paten yapıyor veya bisiklete biniyor.

Ölenlere saygısızlık mı?

Ölen milyonlara saygı göstermek için burada keyifli anlar geçirmek suç mudur? Bu da anıtın kendisi gibi tartışmalı. Kimine göre, gri dikilitaşlar öldürülen ve toplu mezarlara gömülen 6 milyon Yahudinin mezar taşları; kimine göreyse ölüm kamplarında yakılan insanların gri külleri… Projenin sitesinde yer alan açıklamaya göre yorumu ise buraya gelenleri daha saygılı olmaya davet eder nitelikte:

“Tarihte Soykırım’la karşılaştırılabilecek kadar büyük bir olay yok. 6 milyon ölünün anısını yaşatmak için dikilen bir anıtta nasıl davranmanız gerektiği size kalmış…”

 

    

 

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2017-12-16 03:32:39