Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Haftalık çocuk seçkilerimiz devam ediyor.

Kendini keşfetme, sözcüklerin ve sevginin gücü, merak, macera, dayanışma…

Bu hafta çocuklar için hem kendilerini hem de çevrelerinde olup bitenleri keşfetmesine yönelik kitaplar seçtik.

 

1-Malena’nın Aynası (YKY) / Elena Ferrándiz

“Küçücük sandığında, aynalardan dökülen gülüşleri saklardı Malena, ama hiç hoşuna gitmezdi aynaların ona anlattığı şeyler.”

Malena sürekli duyduğu “önemli olan iç güzelliği” denilen şeyin ne olduğunu keşfedebilecek mi?

Malena, günün birinde kendi içinde bir yolculuğa çıkar. Burada, uzun süre saklı kalmış endişeler, güvensizlikler çıkacaktır karşısına. Bu zorlu yolculuğun sonunda, ufukta onu bekleyen hiç keşfedilmemiş güzelliklere göz kırpıyor Malena.

 

2-Yeryüzü Okulu (Habitus Kitap) /  Raşel Meseri

Öyle bir okul düşünün ki, yeryüzünde ekilecek tohum, içilecek su, üretilecek enerji kalmadığında, belki de o, dünyayı kurtaracak. O, Yeryüzü Okulu!

Kimsenin bilmediği, bilenlerin ise hakkında konuşmamak için gizlilik yemini ettiği Yeryüzü Okulu’nun koruyucusu ve kalkanı olan özel bir sarmaşığı var. Yine düşünün ki, bu sarmaşık, enerji üretiyor. Mobilyadan kıyafete, ayakkabıdan takıya, hatta kimsenin açamadığı kilitlere kadar birçok şey yaratılabiliyor liflerinden…

 

3-Benim İstanbul’um (Hayykitap) / Yurdanur Ay PaşaYasemin Gülcü

Bir şehrin kaç ismi olabilir? Byzantion, Konstantinopolis, Dersaadet ve dahası…

Çocuklar İstanbul’un doğa, tarih, mimari yapı, efsane, sanat, spor, damak tadı, müze ve çarşıları ile tanışacak, dikkat becerilerini arttırmaya yönelik etkinliklerle problem çözme, görsel algı ve düşünme becerilerinizi eğlenerek geliştirebilecek.

 

4-Şerlok Hollywood’da ( İş Bankası Kültür Yayınları) / Helen Hancocks

Şerlok ve Kayıp Başyapıt’ın ardından Uluslararası Dedektif Kedi Şerlok’un yeni macerası!

Hollywood’daki meşhur Guguk Film Stüdyoları’ndan Altın Guguk heykelleri çalınmıştır ve ödül töreni ertesi gün yapılacaktır! Heykeller mutlaka bulunmalıdır! Bu zorlu görevin altından tabii ki Şerlok’tan başkası kalkamaz. Tatlı diliyle yıldızların ağzından laf almayı, keskin gözleriyle tüm ipuçlarını toplamayı kimse Uluslararası Dedektif Kedi gibi başaramaz. Ama bu kez Şerlok’un çok güzel bir ortağı da var! Heyecan, serüven ve romantizm!

 

5-Portakal Yıldızı (Günışığı Kitaplığı) / Cahit Ökmen

“Gökyüzünde bir kütüphane var/ okunmayı bekliyor/ galaksiler/ yıldızlar/ birer boyama kitabı/ göğe serilmiş bulutlar/ onları boyamak için gökkuşağının renkleri var…”

Portakal Yıldızı, Cahit Ökmen’in çocuklar için yazdığı şiirlerden oluşan bir kitap. Çocukların dilinden, gözünden, duygularından sesleniyor satırlar. Dünya “mavi bir portakal” sevinç “mızıka sesi”ne dönüşürken yetişkinler için de çocuk kalan yönlenirini harekete geçirmek için fırsat sunuyor.

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-02-20 01:29:32