Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. bu yıl 4-12 Kasım 2017 tarihleri arasında düzenlenecek olan ARTİST 2017, 27. Uluslararası Sanat Fuarı kapsamında Sanatçı Onur Ödülü’nün bu yıl sanatçı Nur Koçak‘a veriyor. Bu güzel habere seviniyor, Nur Koçak’ı kutluyor ve 2009 tarihli Ayşegül Sönmez ile yaptığı konuşmasından bir alıntı paylaşıyoruz:

“Paris Bienali’nde fotoğraf gibi resim yapmanın da bir dil olduğunu pekâlâ olabileceğini anladım.”

“Bedri Rahmi’nin komiser olduğu yıl (1967), Paris Bienali’ne, Türkiye, Füsun Onur, Oya Katoğlu ve Saim Bugay’la katıldı. Çok ilişkisiz bir seçimle çünkü Füsun Onur, soyut heykeller yapıyor fazla büyük olmayan, Saim Bugay soyut heykeller yapıyor, Oya Katoğlu da bildiğimiz minyatür benzeri resimler yapıyor. Bunlarla katılıyor Paris Bienali’ne. Bu bienalde esas bölüm, hiperrealistlere ve kavramsal sanata ayrılmıştı. Ve orada ben ilk kez hiperrealistleri gördüm. Ayrıca tuval üzerine basılmış fotoğrafları gördüm. Lokomotif hatırlıyorum. Lokomotif gerçek boyutlarında… Ben bunları görünce ta başından itibaren düşündüğüm, yapmak istediğim şeyin hiç de öyle küçümsenecek bir şey olmadığını aynen fotoğraf gibi resim yapmanın da bir dil olduğunu pekâlâ olabileceğini anladım. Çünkü işte savundukları şuydu: sanatçı yorum yapar. Ama işte fotoğraftan yararlanırsan yorum yapmıyorsun sayılıyor. Halbuki doğru değil! Hiçbir şekilde doğru değil. Sonuç olarak ben yolumu o bienalden sonra buldum. Yani benim hayatımda bir dönüm noktası da odur.”

Kaynakça: Ayşegül Sönmez’le Konuşma, Haksız Tahrik kitabından, 2009)

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2017-12-15 23:33:06