Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.
SALT Galata‘nın Perşembe Sineması’nda önümüzdeki günlerde iki sıra dışı film var: Fuocoammare (Denizdeki Ateş) ve Room (Gizli Dünya)

Fuocoammare (Denizdeki Ateş)

İtalyan yönetmen Gianfranco Rosi tarafından çekilen belgesel Fuocoammare (Denizdeki Ateş) 19 Ekim Perşembe günü gösterilecek.

Belgesel, İtalya’nın güney kıyısının 200 km dışındaki Lampedusa Adası’ndaki mülteci hikayelerini konu alıyor. Yıllar içinde binlerce Afrikalı ve Orta Doğulu göçmenin Lampedusa’ya gelişleri ve onların trajik hikayelerinin 6000 nüfuslu küçük Sicilya adasındaki yerlilerin hayatlarına etkileri, İtalyan bir ailenin 12 yaşındaki küçük oğlu Samuele ve sığınmacıları tedavi etmekle görevli doktor üzerinden seyirciye aktarılıyor.

Rosi, tartışmaya ilham vermek amacıyla tasarlanmış ve sinematografiye fazla yer vermeyen klasik belgesel formunu , çekimlerde sinematografik öğelere de hayli önem vererek bir adım öteye taşıyor. Yönetmenin El SicarioRoom 164 filminden alışkın olduğumuz empresyonistik hikaye anlatımı ve ‘Denizdeki Ateş’in ilham kaynağı olan global sığınmacı krizlerini başarılı bir şekilde beyaz perdeye taşıması kendisine En İyi Belgesel dalında ilk Oscar adaylığını da getirmişti.

Room (Gizli Dünya)

29 Ekim’de Perşembe Sineması’nda gösterilecek diğer film ise Room (Gizli Dünya). Adam&Paul, Garage ve What Richard Did gibi filmlere imza atarak işleri izlenmesi gereken bir yetenek olduğunu kanıtlayan İrlandalı yönetmen Lenny Abrahamson Gizli Dünya ile ününü garantiye alıyor. Kanadalı yazar Emma Donoghue’nün bir senaryosundan uyarlanan film 5 yaşındaki Jack (Jacob Tremblay) ve annesi Ma (Brie Larson) ‘nın klostrofobik hikayelerini anlatıyor. Tüm hayatları Jack’in ‘Room’ (oda) ismini verdiği ve tamamı bir küvet, tuvalet, mutfak, yatak ve dolaptan oluşan bir odada geçen ve dış dünyayla bağlarını tamamen yitirmiş anne oğulun bu ev-hapishaneden kaçmaya çalışacaklardır. Fakat dış dünya, onu 7 yıl önce bıraktığı gibi hatırlayan Ma ve onu hiç yaşamamış Jack için bekledikleri gibi değildir.

Abrahamson ve görüntü yönetmeni Danny Cohen (King’s Speech) Oda’yı seyirciye, Jack’in POV kamerasından aktarıyorlar. En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo dallarında Oscar adaylığı olan film, başrol oyuncusu Brie Larson’a En İyi Başrol Oscar’ını getirmişti.

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2017-12-15 23:26:18