Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Gelmiş geçmiş en geniş Picasso koleksiyonuna sahip olacak yeni müze fikri sanatçının üvey kızına ait. Güney Fransa’daki bir manastıra inşa edilecek müze 2021 yılında faaliyete geçecek.

Catherine Hutin-Blay, Pablo Picasso’nun ikinci eşi Jacqueline Roque’un tek kızı. 70 yaşındaki Hutin-Blay, dünyadaki en kapsamlı Picasso koleksiyonunun da sahibi. Annesinden miras kalan çoğu 1952-1973 tarihlerine ait 2000 çalışmanın arasında 1000 civarında resim, eskizler, seramikler, heykeller, boyanmış tabaklar ve fotoğraflar bulunuyor.

Picasso’nun üvey kızı 3 yıl içinde hizmete girmesi planlanan müzeyi ressama ve annesine adamak istiyor.  Koleksiyonda Picasso’ya modellik yaparken önce sevgilisi sonra da son eşi olan Jacqueline Roque’un içinde bulunduğu 400’e yakın resim yer alıyor.

13’üncü yüzyıldan kalma bina geçtiğimiz aralık ayında 11.5 milyon euro’ya satın alındı.  Aix-en-Provence’da kolej binası olarak kullanılan manastırın müze alanı olarak seçilmesinin sebebi ise Picasso ve Roque’un mezarlarının hemen yakınında olması.

1000 metrekare kalıcı sergi alanı, 500 metrekare geçici sergi alanına sahip olacak Jacqueline ve Pablo Picasso müzesi; bir araştırma merkezi, 200 kişilik bir oditoryum ve atölyeler de barındıracak.

Müzeyi günde yaklaşık 1500, yılda 450-500 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

 

İLGİLİ HABERLER

Olga: PIcasso’nun ilham perisi ve ilk eşi

PIcasso’nun özür yüzüğü

Picasso’nun hiç yayımlanmamış stüdyo fotoğrafları

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-02-22 13:03:39