Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Günümüzde “Warhol” dendiğinde akla konserve kutuları, dört renkli baskıları ve tabii ki gümüş peruğu en sık akla gelenler… Erken dönem Warhol illüstrasyonlarını ve onlara eşlik eden yazıları bir araya getiren yeni kitap ise bizi sanatçının bilmediğimiz yönleriyle ve çalışmalarıyla tanıştırıyor.

Andy Warhol’un sanat dünyasında adının bilinir olması 60’larda başlar. Oysa ünlülerin dörde bölünmüş portreleri ve Campbell’ın çorba kutularından önce sanatçı sevimli kediler, safiyane melekler ve çokça ayakkabılarla meşguldü. Tüm bu çizgileri sanatçının New York’a taşındığı 50’li yıllarda yaptığı kitap illüstrasyonlarında görmek mümkün. Çoğu 1952 ila 1959 yılları arasına ait ve potansiyel müşterileri çekmek amacıyla yüzerli olarak basılmış bu sekiz kitaptan yedisi Taschen tarafından toplanarak yeniden basıldı.

Andy Warhol, Seven Illustrated Books (1952-1959) adlı kitapta bir araya gelen çalışmaların adları da çizimler kadar tuhaf ve kafamızdaki “Warhol” algısının epeyce uzağında. Mesela; Batı tarihinden 11 aşığı çiftleştiren Love is a Pink Cake (Aşk Pembe Bir Pastadır), renkli ayakkabı eskizlerinden oluşan À la Recherche du Shoe Perdu (Kayıp Pabuç Aradığında) ve Beatrice Lillie’nin şarkısına selam gönderen In the Bottom of My Garden (Bahçemin Dibinde) gibi…

İşte kitapta yer alan illüstrasyonlardan bazıları:

   

İLGİLİ HABERLER

10 unutulmaz Andy Warhol sözü

Andy Warhol’un hiç görülmemiş film kareleri

Andy Warhol’un Manhattan stüdyosu 10 milyon dolara satılık

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-01-16 21:14:16