Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Westworld‘ün beşinci bölümünde izlediğimiz seks alemleri, Ölüler Günü yürüyüşleri ve Dolores’in yaşadığı uyuşturucu kafası arasında bir büyük gizemi açık eden sahne vardı ve bu sahne tüm hikayeyi çözmemizi sağladı:

William ve Dolores

William ve Dolores’in hikayesi 30 sene öncesi başlıyor. İnsan William bir robota, robot Dolores de bir insana aşık oluyor. Bu aşk o kadar büyük ki Dolores’in hafızasının temizlenmesinde büyük sıkıntılar çıkarıyor. O yüzden Dr. Ford, bu hikayeyi silmek yerine, William’ın yerine bir robot koyuyor. Bu robotta tabii ki ilk bölümde izlediğimiz, kasabaya trenle gelen, Dolores’in biricik aşkı Teddy. Bu yüzden Dolores Teddy’i gördüğünde “Geri döneceğini biliyordum” diyor. Asıl beklediği William fakat Teddy ile tatmin oluyor. Dr. Ford’un Dolores’e “Küçük loop’un ile tatmin oluyorsun değil mi?” diye sorması da bu yüzden. Robotuna istediği şeyi verdiğini umuyor. William ise Dolores’e kendini hatırlatmaya adamış bir şekilde devamlı  Westworld’ü ziyaret ediyor. Kısaca William’ın Siyah Şapkalı Adam (SŞA) olduğuna emin olabiliriz. William (SŞA) Labirent’i bu yüzden arıyor. Tüm robotları özgür bırakmayı umuyor. Son bölümde “Burayı yok edeceğim” derken, Westworld‘ü yok etmeyi değil, eğlence parkını yok etmekten bahsediyor.

westworld-bolum-52

Bu teoriyi destekleyen iki kanıta sahibiz. Birisi yukarıdaki fotoğraf. Ardı ardına kesilmiş iki sahneden ilkinde Dolores’in baktığı yönde William ve Lawrance içki içiyorlar fakat ikinci sahnede, William ve Ford yok. Sahne atlaması da oldukça sert ve başka bir zamana geçişi işaret ediyor (aks kırılıyor, selam sinema öğrencileri, nasılsınız?). Son gördüğümüz sahne Dolores’in William ile yaşadıklarını hatırladığına ve tekrar trene binerek Labirent yoluna düştüğünü gösteriyor.

westworld-bolum-51

İkinci kanıt ise William’ın 6’ıncı bölüm tanıtımındaki bıçağı. Bıçak, SŞA’nın bıçağı ile aynı. Yani haftalar öncesinden ortaya atılan teori doğru çıkmış gibi. Fakat tek fark 30 sene öncesini değil, şimdi ki zamanı izliyoruz, Dolores şu anda 30 yıl öncesini hatırlayarak William ile çıktığı yolculuğa tekrar çıkıyor ve Labirent’in peşine düşüyor. (Biliyorum karışık)

Dolores’i neden imha etmiyorlar?

Dr. Ford’un, Dolores’i parçalamaması için iki neden var, biri Dolores’in Arnold’ın sesini duyması, diğeri de Dolores’i yok ederse William’ın Labirent’i bulma isteğini yok etme ihtimali. Neden yok etmediğinin cevabı gene bu bölümde saklı. Dr. Ford, Dolores’le konuşurken, Dolores “Seninle eski zamanlardan arkadaş mıyız?” diye soruyor, Dr. Ford ise “Hayır, çok daha farklı bir şeyiz” diyor, bu cümleyi söylerken de Dolores’in göğüslerine bakıyor. Tahminim Dolores, Dr. Ford’un sevdiği kadının bir kopyası. Böylesi imkanlara sahip bir adamın, unutmak istemediği insanlar imgesinde robotlar yaratması çok normal.

Bernard’ın da yaşam sebebi bu. Dolores’in kendisine güvenmediğini fark eden Dr. Ford, Arnold’ı farklı bir formda tekrar Dolores’in hayatına sokuyor. Editörümüz Ali Murat‘ın fark ettiği üzere “Bernard Lowe” Arnold Weber’ın anagramı. Önceki yazılarımda da Bernard’ın robot olabileceğinden bahsetmiştim, bu ihtimal çok kuvvetli fakat karısı ile olan konuşması ufak bir kuşkuyu korumamıza sebep oluyor.

Labirent nereye çıkıyor?

Altıncı bölüm tanıtımı bu konuda biraz kafa karıştırıyor. Arnold’ın tüm hayatının ve fikirlerinin bulunduğu yer olarak Labirent’ten bahsediliyor. Westworld’ün ikinci bölümünde güvenlik uzmanı Ashley Stubbs “Robotları kontrolde tutan şey sadece 2 satır kod” demişti. Labirent’te kodları silmeyi sağlayacak bir bilgisayar bulunuyor olabilir. Olay bir kod olmasa da sonuç olarak tüm robotların özgürlüğü ile ilgili bir şey çıkacağını düşünüyorum. Dördüncü bölümde Dr. Ford’un bir güneyliyi andıran şekilde tarlalarda çalışan köle robotları olması, evinde robot hizmetçiler olması biraz siyahilere karşı Amerikalıların yaptıklarını andırıyor. Labirent’in sonunda robotlara verilecek özgürlük, aynı Westworld’ün içindeki bir senaryo gibi iç savaşa bağlanabilir.

Maeve’in olayı ne?

Maeve, Dolores’ten bile daha ileri seviyede, kendisinin bir senaryoda yaşadığının farkında. Robot ayaklanmasının da başlangıcının adımlarını atıyor gibi. Yazılımcı olmak isteyen ‘Kasap’tan bu anlamda yardım isteyecek olabilir. Ya da diziyi beraber izlediğimiz Burak Kaplan‘ın teorisindeki gibi izlediğimiz olay geçmişte yaşanıyor ve Maeve, doktordan kurşunu bu sefer karnında bırakmasını isteyecek. Fakat bana daha çok Maeve ortama ve hafızasına hakim gibi geldi, sanki Matrix’teki Neo’nun yaşadığı gibi bir uyanış içinde. Kuşun onun eline konması da buna işaret ediyor.

westworld-bolum-54

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2017-12-15 23:45:18