Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

“Depreme dayanıklı değil ve güçlendirme yapılamaz” raporunun ardından Atatürk Kültür Merkezi‘nin (AKM) yıkılacağı açıklanmış ve yerine yapılacak yeni proje tanıtılmıştı. Yaklaşık 10 yıldır sanatsal faaliyetlere kapalı tutulan bina martta yıkılacak.

1946 yılında temeli atılan, ödenek yetersizliğinden tam 10 yıl inşaatına başlanamayan Atatürk Kültür Merkezi (AKM), mimar Hayati Tabanlıoğlu’nun 1956 tarihli projesiyle 1969 yılında açıldı. 1 yıl sonra yaşanan yangın nedeniyle 1977 yılına kadar faaliyetlere kapatıldı. 2008 yılına kadar sayısız sanat etkinliğine ev sahipliği yapan AKM bu kez depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle yeniden kapılarını kapattı. Yaklaşık 90 milyon liraya güçlendirme ihalesi yapıldıysa da İstanbul Teknik Üniversitesi’nin statik açıdan güçlendirme yapılamayacağı yönündeki raporu üzerine tamirat çalışmaları durduruldu.

10 yıl kaderine terk edilen bina geçen sene sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tanıtımını yaptığı yeni projeyle birlikte yıkım için gün saymaya başladı. 2007 yılında kültür varlığı olarak tescillenen AKM’de yeni projenin hayata geçirilmesi için önce İstanbul 2 Numaralı Koruma Kurulu’nca tescilinin kaldırılıp yeni projenin onaylanması gerekiyor. Hürriyet’in haberine göre; yetkililer mart ayına kadar yıkım işlemlerine başlanacağını belirtiyor.

AKM’nin içinde şu anda kullanılabilir hiçbir malzeme bulunmuyor. Sahne asansörü dahil kullanım eşyasının tamamı taşınmış. İstanbul İl Kültür Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz projeye dair toplumsal mutabakatın sağlandığını ve bunun sevindirici olduğunu ifade ediyor.

Yeni AKM üç kat daha büyük olacak

Eski binada 30 bin metrekare olan inşaat alanı 68 bin metrekare artışla yaklaşık 100 bin metrekareye ulaşacak. Daha fazla kültür ve sanat alanı ve 24 saat kültür hizmeti vadeden yeni AKM, daha fazla inşaat daha fazla betonla birlikte 2 bin 500 kişilik kapasitesi ve yeni teknoloji ses sistemiyle dünyanın sayılı opera binalarından biri olacak. İçinde tiyatro, sinema, kütüphane salonları, kıraathane ve restoranlar da yer alacak.

 

İLGİLİ HABERLER

Kubbeli yeni AKM

Murat Tabanlıoğlu babasının binasını yıkıp yenisini yapacak

AKM’yi önce yıkalım peki ya sonra?

“Atatürk Kültür Merkezi yıkılacak”

İstanbul’un bütün seslerinin ikametgahı: AKM!

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-01-16 21:24:40