Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Jihan Zencirli sıradan bir balon sanatçısı değil. Los Angeles’ta yaşayan sanatçı yerleştirmelerinde canlı renkleri, küreye yakın formları ve doğal şekilleri kullanıyor. Balonlar eklendikleri sade, geometrik mimariyle kontrast yaratarak insanlarla etkileşime geçiyor. Her yerde ve her şeyde puantiye gören Yayoi Kusama “Beneklerin Kraliçesi” unvanına layıksa Jihan Zencirli için de balonla benzer unvanlar üretebiliriz. Ancak onun “Geronimo” lakabını kullanmayı tercih ettiğini belirtelim.

Zencirli son çalışmasını New York Balesi için hazırladı. 1964’ten bu yana New York Balesi’ne ev sahipliği yapan Lincoln Center‘da 6 yıldır gerçekleşen serinin sonuncusu için ilk kez bir kadın sanatçı seçildi. “Art Series (Sanat Serileri)” geleneksel programı için yapılan iş birliği çerçevesinde Manhattan’ın kalbindeki merkez çağdaş sanatçının balonlarıyla kaplandı.

Etkinliğin tanıtımı için Andy Bruntel’in yönettiği bir video da çekildi. 26 Ocak’ta başlayan enstalasyon 24 Şubat’a dek sürecek. Bu süreçte iki ayrı bale performansı gerçekleşecek.

New York City Balesi’ndeki yerleştirmenin görüntülerini ve “Geronimo” adı altında çalışan sanatçının önceki çalışmalarından örnekleri sizin için seçtik.

Jihan Z- Geronimo balloon artist at Noisebridge Hackerspace in San Francisco Mission District, Ca

 

İLGİLİ HABERLER

Asansör sanatının derinlerinde

YAYOI KUSAMA’NIN INCEPTION’I

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-02-22 13:06:56