Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Bir döneme damgasını vuran İstanbul Sanat Merkezi tanıklıkları, Salt Online projesi olarak bir süredir yayında. Bize de düşen, o günleri yaşayanlar ve yaşamayanlar olarak o günleri artık tanımakta güçlük çektiğimiz Beyoğlu’na bakarak belki daha çok hatırlamak, hatırlatmak… Online ses kayıtlarından derlediğimiz tanıklıklar Şirin İskit‘ten sonra Ezel Akay ile devam ediyor.

“Dans atölyesinin Türkiye’de başlangıcı Manastır’dır”

 Benim dans atölyem 70-80 metre karelik bir alandı. Ona rağmen böyle bir yerde neler yapılabileceğini gördük. Manastırdaki bu atölye tiyatronun klasik İtalyan sahneye ihtiyacın olmadığının kanıtıydı. Tiyatroda hikaye anlatıcılığı her yerde yapılabilir. Bu şu an bir dünya kültürüdür. Ancak o dönemde bu işin başlangıcı manastırdı.

Ben orayı ilk açtığımda sebeplerim çok bencilceydi. Fiziki bir çalışma yapabilmek için tutmuştum. Orayı dışarıya açan Christine ile Yeşil Üzümler oldu. Böylece mekânın tanınırlığı da arttı. Ben de daha sonra auditionlar için kullandım.

Mesela Neredesin Firuze’nin açılış sahnesini orada çektik. Yapının kendi dokusu art direction olayını kolaylaştırıyordu. Manastır reklama değil ama klip çekimlerine çok uygundu.

“Bugünün sanatçıları o dönemin çocuklarıdır”

O dönemde siyasi hayatta çok büyük bir değişim olduğunu düşünmüyorum ama insanlarda bir rahatlama başlamıştı. 1990 ve 2000 yılları döneminde büyük bir Kürt sorunu da doğdu. Buna rağmen insanlar daha eğitimli bir hal almaya başlamıştı. Bir yandan da sanat eğitimi de yaygınlaşmaya başlamıştı. Daha dünya vatandaşı olundu.

Sevin ya da eleştirin liberal politikalar maddi yönden bir özgürleşme sağladı. Bilim ve kültür alanlarına bir bütçe akmaya başladı. Sanatçı olmak bir meslek olabildi ve sanatçıya yatırım yapıldı.

Böylece sanat üretimi bir kaynak bulmuş oldu. Bugünün sanatçıları o dönemin çocuklarıdır. Bu ülkenin insanının potansiyelinin ortaya çıktığı zamanlardır. Sinema da 90’lar boyunca ölüydü ve fonlanan bir yapıya sahip değildi. Seyirci zamanla fonladı bizi.

Kültürel sıçrama, her alanda 2000’lerde gerçekleşti.

Mihran Tomasyan, Manastır’dan.

 

 

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2017-12-16 03:31:24