Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Ermeni, sosyalist, feminist ve kadın: Zabel

Osmanlı toplumunda anti militarist hareketin öncülerinden yazar Zabel Yesayan‘ın Üsküdar’da başlayıp, Sovyetler’de son bulan 60 yıllık uzun mücadele hikâyesi BGST Tiyatro tarafından sahneye taşınıyor. Zabel Yesayan’ın İstanbul’dan Paris’e; Adana’dan Ermenistan’a çocukluğu, gençliği, mücadele yılları, sürgün yaşamını aktaran iki perdelik oyunun adı da Zabel.

Oyunda Zabel’in çocukluğu, ilk gençliği, yazar olmaya karar verişi, Fransa yılları, II. Meşrutiyet’in yarattığı devrimci hevesi kursaklarda bırakan Adana Felaketi’nin ardından yaraları sarmak için verdiği çaba, 1915’le başlayan sürgün hayatı sahneye taşınıyor.    

Bilinmeyen koşullarda son bulan bir hayat

5 Şubat 1878 tarihinde Üsküdar’da dünyaya gelen Zabel Yesayan yazarlığı, şairliği ve toplumsal duyarlılığı ile genç yaşından itibaren önemli Osmanlı aydınlarından biri. Zabel’in Stalin kovuşturmalarıyla alındığı bir hapishane hücresinde, bilinmeyen koşullarda son bulan hayatı, karanlığa karşı soluksuz bir kavgayı, feminist tarihe kazıyor. 

Zabel’in metin yazarları Aysel Yıldırım ve Duygu Dalyanoğlu, projenin danışmanı Sevilay Saral. Oyuncu kadrosunda ise Aysel Yıldırım, Duygu Dalyanoğlu, Elif Karaman, Maral Çankaya ve Nihal Albayrak yer alıyor. Ara Dinkjian’ın 1915-2015 / Truth & Hope albümünden parçalar ile zenginleşen Zabel oyununun müzik düzenlemeleri Ari Hergel’e, sahnede kullanılan orijinal resimler ise sanatçı Dilek Şenyürek’e ait. 

Oyunun tarihleri

20 Mart 2017 Pazartesi 20:30 Moda Sahnesi, Kadıköy

26 Mart 2017 Pazar 17:00 Boğaziçi Üniversitesi, Demir Demirgil Tiyatro Salonu

10 Nisan 2017 Pazartesi 20:30 Moda Sahnesi, Kadıköy

11 Nisan 2017 Salı 20:00 Boğaziçi Üniversitesi, Demir Demirgil Tiyatro Salonu

14 Nisan 2017 Cuma 20:00 Boğaziçi Üniversitesi, Demir Demirgil Tiyatro Salonu

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2017-12-16 03:23:04